Chromium max 500 - Króm könnyített felszívódással
A króm a mikroelemek csoportjába tartozó ásványi anyag. A mikroelemek közé azok az ásványi anyagok tartoznak, amelyek elengedhetetlenek a szervezet számára, de csak nagyon kis mennyiségben van szükség rájuk. A króm esszenciális mikroelem, azaz szervezetünk nem képes elôállítani, így csak külsô forrásból juthatunk hozzá. A króm szerepe nagyon fontos. A glükóztolerancia-faktor alkotójaként fontos szerepet játszik a szénhidrát- és glükózanyagcserében, a cukor biokémiai szintû lebontásában. A króm az inzulin hatásának elôsegítésén keresztül befolyásolja a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét. Segíthet megakadályozni a vércukorszint hirtelen ingadozásából adódó édesség iránti „kívánósságot”, ezáltal hatékonyan hozzájárulhat a testtömegcsökkentô étrendek eredményességéhez is. Króm az élelmiszerek közül legnagyobb mennyiségben az élesztôben, a kagylóban, a brokkoliban és a teljes kiôrlésû gabonából készített ételekben található. Fontos tudnunk, hogy a krómnak nem minden formája szívódik fel megfelelôen. Szerves kötésû vegyületeinek – mint pl. a króm-pikolinát – felszívódása és hasznosulása is kiváló, ennek jótékony hatása érvényesül a Chromium Max 500-ban.
Allergén összetevő: tejsavó
teljes cikk elolvasása
A Króm hatásai:
Az inzulinnal együtt elengedhetetlen alkotórésze a szénhidrátanyagcserének. Segít a szervezetben eljuttatni a fehérjéket oda,
ahol szükség van rájuk.
A Króm hiánya következtében kialkulhat:
Cukorérzékenység, cukorbetegség (diabétesz), magas koleszterinszint, érelmeszesedés (arteriosclerosis), szívbetegségek, növekedési zavarok.
Mire jó a Króm?
Az inzulin króm nélkül nem képes kifejteni megfelelő hatását a szénhidrát-anyagcserében. A króm erősíti az inzulinhatást, serkenti a cukoranyagcserét, folyamatosan szabályozza a vércukorszintet, stabilizálja az energia-háztartást. Általában véve jó hatással van az anyagcsere-folyamatokra, konkrétabban: hozzájárul az aminosavak beépüléséhez, gyorsítja a fehérjeszintézist. Ennek következtében a szervezet gyorsabban regenerálódik, nő a teherbírása és a teljesítőképessége. A sportolók különösen a testépítők előnyösen alkalmazhatják a testzsír csökkentésére és az izomtömeg növelésére.
Jó tudni a Krómról:
Az öregedési folyamattal párhuzamosan és aktív sporttevékenység után csökken a króm mennyisége a szervezetben.
Az élelmiszerek feldolgozási folyamata során a króm 80 százaléka „eltűnik" az élelmiszerekből.
Fokozódhatnak a krómhiányos tünetek azoknál, akik sok egyszerű cukrot (finomított kristálycukor, szőlőcukor) fogyasztanak.
A króm pótlására a legalkalmasabb a biológiailag aktív forma, a krómpikolinát; étkezés előtt fél órával érdemes bevenni.
A krómadagolás a vércukorszint stabilizálása révén cukorbetegeknek - különösen a betegség kezdeti szakaszában - nagyon
hasznos lehet, de nem helyettesíti az inzulin vagy az antidiabetikumok adagolását. Ha egy cukorbeteg krómot is szed, szükség lehet a vércukorszint gyakoribb ellenőrzésére és a gyógyszeradagolás fokozatos módosítására, természetesen a kezelőorvossal megbeszélve. Króm szedése mellett sem szabad megfeledkezni az előírt diéta követéséről.
Sportolóknál a krómadagolás egyidejűleg csökkenti a testzsír mennyiségét, miközben fokozza az izomtömeget. Krómot nem szedő sportolók viszont ugyanolyan edzésprogram mellett valamivel kisebb mértékű izomnövekedést és sokkal kisebb mérvű
testzsírcsökkenést émek el.
Összetétel:
Rendelését leadhatja és információt kérhet az ügyfélszolgálati email címen: |